ÚSPORA 10-30% NÁKLADŮ DÍKY 5S

5s prikladPojmy "štíhlá výroba" či "štíhlá kancelář" neznamenají nic jiného než zefektivnění práce a činností s ní souvisejících. A i když se s těmito iniciativami setkáváme spíše u větších firem, mohou z nich úspěšně profitovat i malé a střední firmy, či dokonce samotní jednotlivci.

 

 

Tato zefektivnění probíhají většinou aplikací různých metod, které v mnoha případech pocházejí od přímo od největších inovátorů v podnikání, od firem jako Toyota či GE. Jejich uplatnění najdeme jak ve výrobě, tak ve službách či obchodech. V novém seriálu Know How Klubu si budeme představovat jednotlivé metody a způsoby, jakými tyto úspěšně realizovat právě ve Vaší firmě.

Jednou z nejméně náročných a přitom velice účinných jak dosáhnout větší efektivity při práci je zavedení takzvané metody "5S".

Co to je 5S?

Mnoho lidí se totiž domnívá, že 5S znamená úklid. A to často včetě některých manažerů, kteří metody do firem sami zavádějí. 5S však znamená mnohem více - jedná se jeden ze základních kamenů štíhlé výroby či štíhlé kanceláře.

Zkratka 5S pochází z pojemnování jednotlivých kroků:

Seiri = pořádek na pracovišti
Seiton = vytřiďování, uspořádání
Seiso = čistota, udržování pořádku
Seikutsu = standardizace
Shitsuke = standardizace, zaškolení

Bližší popis jednotlivých kroků lze nalézt v mnoha zdrojích na internetu, viz. odkazy na konci tohoto článku. Důležité však je, přizpůsobit všechny kroky s potřebami konkrétní firmy a s ohledem na jejich zaměstnance. Proto spíše než samotný návod doporučujeme konzultovat zavedení s odborníky. Kvalitní odborník Vám totiž provede alespoň první bezplatnou konzultaci a spolu tak zjistíte, zda je pro Vás 5S vhodné a jak by Vám jeho zavedení mohli pomoci (vč. konkrétního vyčíslení úspor).

Jaké jsou výhody 5S?

Špatně zavedené 5S skončí spíše negativním vnímáním pracovníků a nepoužíváním důležitých postupů v praxi. Při správném zavedení však můžete dosáhnout několika důležitých úspěchů:

VYŠŠÍ ÚČINNOST díky odstranění nepořádku a vyšší organizovanosti

MÉNĚ ZPOŽDĚNÍ díky lepší organizace pracovních ploch (ať již ve výrobě či v kanceláři) a snadnějšímu objevování chybících nástrojů či dokumentů

ZKRÁCENÍ ČASU VÝROBY díky dobrému a ergonomickému uspořádání nástrojů a zařízení

LEPŠÍ MORÁLKA díky zapojení zaměstnanců a přizpůsobení pracoviště jejich potřebám a na základě jejich zpětné vazby

VYUŽITÍ V MARKETINGU díky možnosti použití v prodejní argumentaci a pro získání důvěry zákazníků (např. využitím jednoho z log 5S na propagačních materiálech)

VYŠŠÍ KVALITA díky standardizaci práce, údržby pracovních míst a snížení rizik

ÚSPORA ENERGIE díky zvýšení efektivity

Na co si dát pozor

Je důležité si uvědomit, že cílem zavádění těchto metod není proměňovat lidi v roboty. Cílem je usnadnit jim práci a zvýšit tím i výkon celé firmy. Při zavádění je tak nutné dbát nejen na jednotlivá pravidla a metody, ale zejména na jejich přizpůsobení právě pro Vaše pracovníky a práci kterou odvádějí. A i vzhledem k tomu, že jsou lidé v České republice často k podobným věcem kritičtí a v některých případech se mohou podobným iniciativám bránit, je dobré promyslet i načasování a způsob, jakými bude zavedení komunikováno Vašim zaměstnancům.

Základem úspěchu je totiž to, že se do této práce zapojí všichni zaměstnanci.

Tipy a odkazy:

iKvalita (česky, http://www.ikvalita.cz/tools.php?ID=128)

HubPages (anglicky, http://leanman.hubpages.com/hub/5S_Lean)

Tak to dělá Toyota (česky, http://www.mgmtpress.cz/podnikovy-management/jeffrey-k--liker-tak-to-dela-toyota/)

SME Toolkit (anglicky, http://www.smetoolkit.org/smetoolkit/en/content/en/387/Managing-the-Workplace)

5S pro o operátory (česky, http://www.martinus.sk/?uItem=84607)

Další zdroje z Google (anglicky, https://www.google.cz/search?q=implementing+5S&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)

Jakožto partner projektu Know How Klub nabízí spol. Foreast bezplatné konzultace v oblasti optimalizace nákladů, štíhlé výroby a auditu firemních procesů. V případě zájmu nás kontaktujte na tel. 775 654 331.